از سنگ اورانیم تا بمب اتم – وبلاگ تخصصی فیزیک

کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد اندوسکوپیک(ERCP): عمل جراحیی است که برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا از مجرای صفراوی مورد استفاده قرار میگیرد. بیماران باردار با حملات مکرر قولنج صفراوی یا با بیماری پیچیده سنگ کیسه صفرا به یک روش تهاجمی نیاز خواهند داشت. از ۱ میلیون cholecystectomies که هر ساله اجرا می شوند، تخمین زده می شود که تنها چند هزار نفر باید کیسه صفرای خود را خارج کنند. لوکوربوزیه به عنوان نظریه پرداز اصلی معماری مدرن با فاصله گرفتن از عقاید دهه 20 و 30 خود به سمت تندیس های احساس گرایانه گرایش پیداکرد.

شاهکارهای معماری فرانک لویدرایت و نظریه ارگانیک را می توان در خانه آبشار در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا دید. فیلیپ جانسونف معمار آمریکایی در معرفی میس ون دروهه به جامعه آمریکا سهم مهمی داشت و تا زمانی که میس ون دروهه در قید حیات بود او متعهدترین معمار در پیروی از عقاید میس بود. از او به عنوان حلقه بین مدرن و پست مدرن نام برده اند، زیرا او در کارهای خودش همیشه نیم نگاهی به گذشته داشته است و سنت را با زمان خود تطبیق می داد . برخی پست مدرن را دوره فراصنعتی تلقی کرده اند و عده ای نیز آن را متفاوت از دوره مدرن دیده اند عده ای از فلاسفه نیز این دوره را جزئی از مدرن می دانند که نقدی بر خود مدرن است ولی ماهیتاً فرقی با مدرن ندارد.

لویی کان آمریکایی دیگر معمار مطرح این دوره است. لازم به ذکر است که کلیه چکش های سنگ شکن کوبیت تولید شده توسط شرکت ما از Ni Hard ، Hi Chrome یا Manganese ساخته شده و کلیه سندان ها از منگنز ساخته شده اند و یکی از دستگاه های خردایش معدنی می باشد که مواد معدنی را با استفاده از نیروی ضربه خردایش می کنند که نام دیگر آن سنگ شکن ضربه ای نیز می باشد که در دو نوع جک دار و معمولی ساخته شده است و هر دو مدل قابلیت باز شدن و بسته شدن بدنه را دارند..

یکی دیگر سیستم گنبد ژئوزیلیک، که فردی سقفی اختراع کرد با مصالح و خصوصیات خاص. در نمای داخلی ساختمان ها، راه پله ها، کناره های استخر ها، حمام و سرویس های بهداشتی، ساخت شومینه های سنگی، گلدان ها، باربیکیو، مجسمه های نمادین و هرجایی که مناسب ببینید می توانید از سنگ تراورتن استفاده کنید و جلوه ای زیبا به محیط ببخشید. سنگ صفرا چه علائمی را ایجاد میکند؟ دقیقا این مسئله در بهترین سنگ تراورتن نیز صدق میکند. طرح رودولف برای دانشکده معماری و هنر دانشگاهی در آمریکا (64-1958) بهترین نمونه طراحی در این سبک است. توپاز آبی اکنون گوهر ایالت تگزاس آمریکا است.

از بهترین کارهای او ساختمان مجلس ملی بنگلادش در داکا و ساختمان تحقیقات پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا، موزه هنری کیمبل در فورت ورت در تگزاس آمریکاست. از کارهای او در این زمینه می توان از کلیسای رونشان (54-1950) و مرکز هنری کارینز (64-1961) نام برد. از جمله جوامع کثرت گرا می توان از جوامع غربی نام برد و بهترین نمونه آن ایالت کالیفرنیاست که انواع فرهنگها در آن درکنار هم زندگی می کنند که به معماری شهر (لوس آنجلس) نیز تأثیر می گذارد. سیستم خرپا اولین سازه بود که در همان آشیانه هواپیما پیدا شد.

همان گونه که در قسمت های قبل عنوان شد تأکید بر علم تکنولوژی همراه از شاخص های اصلی مدرنیست بوده است. مراقب باشید که دستمال یا مسواک به چنگکهای پایهی نگین گیر نکند و آسیبی به آنها وارد نکند. گیاه خار مریم نیز بهعنوان گیاهی غنی از ترکیب سیلیمارین معروف به گیاه محافظ کبد است . شعار معروف میس کمتر بیشتر است، که به نام سبک مینیمالیست مطرح است و در کار معمارانی چون تاراوآندو، الواروسیزا، نمونه هایی از این سبک را می توان مشاهده کرد.

علاوه بر لوکوربوزیه دو معماردیگر به نام های آلیسون و پیتر المینسون، جمیز استرلینگ و پل رودولف نام برد. نمونه هایی از مسدود کننده های آلفا شامل تامسولوزین (Flomax) و ترکیب دارویی دوتاستراید و تامسولوزین (Jalyn) است. برای کاهش علائم و عوارض سنگ صفرا میتوانید از گیاهان دارویی یا همساندرمانی استفاده کنید . آزتک ها و اینکاها (قبیله هایی در آمریکای جنوبی) آن را می پرستیدند و حتی از خواص سنگ زمرد از نظر دارویی بهره می بردند. اگر عمل سنگ کیسه صفرا اورژانسی نبوده و پارگی نداشته باشد، مدت زمان جراحی 30 تا 45 دقیقه به طول میانجامد.

همچنین کم خونی همولیتیک برای مدت طولانی باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا میشود. محل میخچه و یا پینه را در آب گرم به مدت پنج تا 10دقیقه قرار دهید. مجموعه ای از سنگهای نیمه قیمتی آنهایی هستند که به دلیل زیبایی خود ارزش گذاری می شوند و در رنج قیمت از ارزان تا گران بسته به خلوص و کیفیت خود در دسترس هستند. میس ون دروهه دیگر معمار صاحب نام در معماری مدرن تا آخر عمر خود در سال 1969 بسیار فعال بود. حضور آهن دوظرفیتی در ترکیب بریل، به آن رنگ آبی کم­رنگ تا سبز- آبی می­دهد که به نام آکوامارین خوانده می­شود.

حضور ما در این جهان به زبان وابسته است. در اینجا باید عنوان شود معماری غرب نقطه عطفی در تاریخ معماری جهان بود. در صفحهی بعد، با نقل بیتی از رودکی، عنوان کتاب و همچنین هر یک از شخصیتهای داستان ملموستر توصیف میشوند. سیستم کابلی و کششی معمولاً تیرها و سازه ساختمانها از سازه فشاری استفاده می کنند اما در سیستم کابلی از سیستم کششی استفاده می کنند که برای اولین بار در پل ها ساخته شده است. استفاده شد. اولین سقفی که سازه گرایی در آن مشهود بود آشیانه هواپیما بود. مهمترین معمار این دوره رایت بود زیرا تنها معماری بود که درهر سه دوره معماری مدرن ساختمانهایی با شهرت جهانی ساخت.

تعدادی ازمعماران جوانتر در این دوره نیز به سمت معماری تندیس گرایانه تمایل پیدا کردند. دوره معماری مدرن متأخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه هفتاد محسوب کرده در این زمان بسیاری از معماران بزرگ دوران معماری اولیه و متعالی همچون رایت، لوکوربوزیه ، گروپیوس و میس وندروهه بوده است. ولی احتمالاً این گفته میس ونده رو از همه موارد دیگر گویاتر و فراگیرتر است: «اگر ما موفق شویم که صنعت را جلو بریم، تمام مسائل اقتصادی، اجتماعی، تکنولوژیک و هنری حل خواهد شد».

این بدان معنی است که لازم نیست خیلی از خودتان دور شوید یا راههای عجیب و غریب را برای پیدا کردن کار مورد علاقهتان امتحان کنید. این گوهر به وسیله شرکت ویلیام اسکات گلدبرگ (William Goldberg Diamond Corp) خریداری و برش داده شد و خیلی زود تبدیل به سنگ مشهور سپر قرمز (Red Shield Diamond ) شد. اغلب گارنت ها در تماس با توده های نفوذی با سنگ های میزبان آهکی و یا در قسمتی از شیست ها، شیل ها، در تکه های آذرین درونی در زمان سرد شدن و نمونه های رسوبی همانند گرانیت ها، پگماتیتها و گرانودیوریت ها تشکیل و یافت می شوند.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی، نمونه های بزرگ و با کیفیت کربنادو با قیمت قیراطی 185 دلار به فروش رسید. این سنگ به تعادل سطوح انرژی در بدن افراد کمک می کند . به گونه ای که شیشه به عنوان شیشه، سنگ به عنوان سنگ و چوب به عنوان چوب بکار رود. البته لازم به ذکر است که فقط یک چهارم الماس استخراج شده از این معادن در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم لوله ای : از این جهت لوله می گویند که درونش خالی است، مقطع توخالی آن به خاطر همین توخالی بودنش در مقابل نیروهای جانبی (باد و…) مقاوم است. به سبب شرایطی است که زندگی مدرن و بینش مدرن برای انسان به وجود آورده و برای آگاهی نسبت به آن باید گوهر مدرنیته مورد وارسی مجدد قرار گیرد. امروزه روشهای جدیدی برای تهیه این پودر اورانیوم وجود دارد که محصول آنها بیشتر از آنکه زرد باشد به قهوه ای و سیاه نزدیک است، در واقع رنگ ماده بدست آمده به میزان وجود ناخالصی ها در این پودر دارد. سنگ آمیتیست هرچقدر تیرهتر باشد و ناخالصی (رگههای سفید رنگ) کمتری داشته باشد به همان میزان ارزش و قیمت آن افزایش مییابد.

شعارهای معماران مدرن از همان آغاز شکل گیری این سبک معماری، تأکیدی بر این مدعاست؛ چنانچه لویی سالیوان شعار فرم تابع عملکرد، آدولف لوس شعار تزئینات جنایت است و کوربوزیه شعار خانه ماشینی است برای زندگی را مطرح کردند. اگرچه پست مدرنیسم اهمیت تکنولوژی را نفی نمی کند، و عصر تکنولوژی پیشرفته از خصیصه های بارز عصر پست مدرن محسوب می شود، ولی نگرش پست مدرنها به تکنولوژی بسیار متفاوت از آن چیزی است که مدرنیسم باور دارد.

مدرنیسم همیشه به دنبال وحدت است، ولی پست مدرن کثرت گرایی را دنبال می کند. مارتین هایدیگر فیلسوف آلمانی پست مدرن معتقد است: «انسان در زبان زندگی می کند و همچون زبان است … نوشیدن مایعات به اندازه کافی هر روز مهمترین عادت در شیوه زندگی برای جلوگیری از سنگ کلیه است. این چند روش بود که از طریق آن سنگ پوکه می تواند به نفع بدن شما باشد و باعث شود اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید