تالک در کجاها تولید می گردد؟

باید به این نکته توجه کرد که قیمت یاقوت قرمز معدنی زمانی که رنگ قرمز آن با رنگ بنفش و یا نارنجی و یا حتی قهوه ای همراه شود، کاهش می یابد. سنگ درمانی بیشتر بر اساس باور های کهن و عامیانه پدید آمده و جایگاهی در علم پزشکی ندارد به همین علت برای درمان هر نوع بیماری باید به پزشک مراجعه نمود. اگر این دردها ملایم باشند و به ندرت رخ دهند، احتمالاً مسکن برای کنترل دورههای آتی درد تجویز میشود و به بیمار توصیه میشود تا جهت مدیریت بهتر درد، غذای سالم مصرف کند.

کاني تالک به ندرت در طبيعت به صورت خالص و عمدتاً در سنگهاي دگرگوني يافت مي شود که در شرايط مناسب در دگرگوني مجاورتي نوع متاسوماتيزم و دگرگوني ناحيه اي تشكيل مي شود و يا از دگرساني گرمابي سنگهاي آذرين اولترامافيك (تبلور و انجماد ماگما) و يا در اثر دگرگوني حرارتي درجه پائين شيست و دولوميت هاي سيليسي تشکيل مي گردند. تالك شيستها ممكن است از دگرگوني سنگهاي منيزيمدار و يا دگرساني هيدروترمال حرارت پايين هم بوجود آيند، در اين حالت با ورود منيزيم به داخل سنگهايي كه تركيبات متفاوت داشته باشند (مثلا آمفيبوليت يا مويزونيت كوارتزدار) تالك شيست بوجود ميآيد.

حاصل اين عمل تشكيل اسكارنهاي منيزيمدار ميباشد. تالك نرم – ورقهاي حاصل متاسوماتيسم سنگهاي كربنات منيزيمدار رسوبي است كه غالبا حاوي كلريت ميباشد و بيشترين مورد استفاده را در بين ديگر انواع تالك دارد. کاوش های باستان شناسان نشان داده است سه هزار سال پیش از میلاد مسیح فرمانروایان مصری باستان، از انواع جواهرات این نگین زیبا برای تزئین آرایشی، طلسم و جادو استفاده و یا آن را به همراه مومیایی خود دفن می کردند. در شکل ذيل محل بعضي از كانيهاي آبدار يا CO2 دار در دياگرام Mg-CaO-SiO2 مثلثي نشان داده شده است.

اغلب نهشته های عظیم تالک در ایالات متحده زمانی شکل می گیرند که آب های داغ حامل منیزیم و سیلیس (silica) با مرمرهای دولومیتی (dolomitic marbles) واکنش می دهند. استفاده از اورانیوم بدون بار پس از استفاده از چنین مهمات توسط ایالات متحده، انگلیس و سایر کشورها در جریان جنگها در خلیج فارس و بالکان، از نظر سیاسی و محیط زیست مورد بحث و جدال قرار گرفت و سوالاتی در رابطه با ترکیبات اورانیوم باقی مانده در خاک پیش آورد. اكتشاف كانسارهاي تالك در بسياري از نقاط ايران به صورت غيرسيستماتيك و ناقص انجام گرفته است و در مواردي بدون رسيدن به نتيجه مطلوب و قانع كننده بنا به دلايلي به همان صورت ناقص رها شده است.

واقعيت اين است كه كانيهاي اكتينوليت و آمفيبول وقتي از كانيهاي اوليه مافيك بوجود بيابند، پايدار هستند، و به كانيهاي سرپانتين و تالك كمتر تبديل ميشوند. تالكهاي حاصل از سنگهاي اولترامافيك معمولاً در بردارنده كانيهاي ميانجي چون سرپانتين هستند به عبارت ديگر تالكهاي با خلوص بيشتر، از سنگهاي كربنات منيزيم رسوبي مشتق ميشوند حال آنكه تالكهاي ناخالصتر ازسنگهاي آذرين اولترامافيك نتيجه شدهاند. پركنندههاي اصلي در اين نوع محصولات رس، تالك، پيروفيليت و كربنات كلسيم ميباشند. براي بهترين نوع كاغذ فقط تالك سفيد و ميكرونيزه و تقريبا فاقد ميكا، كربنات كلسيم و اكسيد آهن (حداكثر 2 درصد) مناسب ميباشد.

اگر برای شعر سنگ قبر پدر و شعر سنگ قبر مادر مادر بخواهید یک شعر مناسب درج کنید، میتوانید از اشعار موجود در فروشگاه شایان سنگ استفاده کنید. تورمالین برای اولین بار در سال 1554 در برزیل و توسط Francisco Spinoza’s اروپایی که اعزام به آنجا برای بررسی زمردهای سبز برزیل بود کشف گردید. در این مقاله به بررسی سنگ کیسه صفرا میپردازیم؛ با ما همراه باشید. معمولابه صورت ميكرونيزه و با اندازه ابعاد كمتر از 5 ميكرون هستند و بايد رنگ سفيد داشته باشند (درخشندگي 90 درصد در مقياس جنرال الكتريك). ميانگين اندازه قطعات بايد 6 تا 14 ميكرون بوده و 90 درصد مواد بايد از الك 325 مش عبور نمايد.

تالكهاي مورد استفاده در صنايع پلاستيك به صورت ريز (5/99 از الك 300 مش عبور كند)، تا حدودي سفيد و حاوي مقدار كمي آهن ميباشد. تركيب شيميايي آن سيليكات منيزيم كلسيمدار به فرمول Ca2Mg5Si8O22(OH)2 ميباشد. توده هاي نفوذي غني از محلول هاي ماگمايي ضمن نفوذ در سنگهاي كربناته غني از منيزيم (دولوميت) موجب تشكيل اسكارن منيزيم دار مي شوند. بعد از سرپانتينيزاسيون سنگهاي هارزبوژيتي، ماده معدني تالك تحت تأثير متامورفيسم خفيف و با نفوذ محلول هاي داراي CO2 و SiO2، در بين شكاف هاي سنگ ميزبان تشكيل مي گردد.

دگرگوني اين قبيل سنگها علاوه بر درجات حرارات و فشار، به مقدار بخار آب، SiO2، گاز CO2 و ديگر مواد محلول بستگي دارد. تالك نسبتا خالص با درصد آهن كم در مخلوط مواد اوليه لعاب كاشي بكار ميرود. كشورهاي اسكانديناوي از خاصيت جوهرزايي تالك براي استفاده دوباره كاغذهاي مصرف شده استفاده مينمايند. بطوركلي واژههاي تجاري استفاده شده، مشخصات آنها را توصيف مينمايند. مناطقي كه هيچگونه عمليات اكتشافي بر روي آنها انجام نگرفته، ولي با توجه به مسائل زمينشناختي سنگها و تكتونيك منطقه احتمال كاني زايي تالك در آنها ميرود. مقدار كاني تالك موجود در اين ذخاير نسبتا پايين است و منبعي براي استخراج تالك محسوب نميشوند.

اكثر معادن فعال موجود پس از يكسري اكتشافات اوليه راه اندازي شدهاند، درحاليكه ذخاير آنها هنوزكاملا شناخته شده نيست. حضور ناخالصيهايي از قبيل ژيپس يا انيدريت و سولفاتها نبايد در تركيب و يا همراه آنها وجود داشته باشد. البته لازم به ذكر است با وجود آنكه اين مسئله در مورد سنگهاي اولترامافيك (كه گسترش فراواني در پركامبرين دارند) قابل توجيه است ولي در مورد سنگهاي دولوميتي اين موضوع قدري مشكل مينمايد.

اين مسئله در مورد سنگهاي اولترامافيك شايد ساده تر باشد چون در واقع فراواني كانسارهاي تالك در پركامبرين بيشتر از سيستم هاي زمين شناسي جوانتر است. فراواني كانسارهاي تالك در پركامبرين بيشتر از سيستمهاي زمين شناسي جوانتر است. دليل اين موضوع كه چرا تقريباً بيشتر كانسارهاي تالك هم از نظر موقعيت و هم از نظر زماني به پركامبرين وابسته اند، هنوز به طور كامل مشخص نشده است. براي مصارف دارويي كشاورزي معمولا تالك مورد نياز سخت و محكم نيست و فقط خاصيت ساييدگي تالك بايد حداقل باشد تا باعث خوردگي و فرسودگي ماشيني كه اين حشرهكشها را در بر دارد، نشود.

سنگ پا برای لایه برداری سطوح سخت پوست استفاده می شود، اما از آنجا که سطح متخلخل دارد، برای لایه برداری ملایم نیز بسیار مفید و سودمند است. در مشرق زمین برای این سنگ اهمیت ویژه ای قائل هستند و به عنوان سنگی بهشتی از آن یاد می کنند. افزون بر آن اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مرکز مشهد) در راستای اهداف حاکمیتی خود، از مدتی پیش پی جویی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را در دستور کار خود قرار داده است و کارشناسان این مرکز به طور موردی پیجوییهایی در نقاط امیدبخش انجام دادهاند که گزارشات آن در کتابخانه مرکز مشهد قابل دسترسی است.

3-6. استان اردبیل در مطالعات کانی­سنگین انجام شده طی اکتشافات ژئوشیمیائی در ورقه­های یکصدهزارم سطح استان اردبیل، در جنوب باختری ورقه رضی و در محدوده شرق عنبران بالا، یک ناهنجاری کانی سنگین سافیر و اسپینل (همراه با پیروپ و مگنتیت) گزارش شده است. فاصله بین اردبیل و تبریز بیست و پنج فرسخ است. بیش از نود و پنج درصد تورمالین های معدنی را نوع اسکرول تشکیل می دهد. در عايقهاي با فركانس بالا، مقدار اكسيد كلسيم نبايد از 5/0 درصد و مقدار اكسيد آهن از 5/1 درصد و اكسيد آلومينيوم از 4 درصد بيشتر باشد. پس از سال ها مصرف دارو، سنگ های صفراوی به تدریج حل می شود ولی ممکن است با قطع دارو دوباره برگشت کند.

سنگ های صفراوی تنها زمانی درمان می شوند، که اگر باعث ایجاد التهاب کیسه صفرا، انسداد مجاری صفراوی، و یا اگر از مجرای صفرا به روده حرکت کرده باشند. اگر درد شکم ناشی از کولیک صفراوی دارید، درمان بستگی به این دارد که این درد چه تاثیری بر فعالیتهای روزانه میگذارد. گفته شده است که در این واقعه «ابوطاهر» با یک سپاه 900 نفرى وارد مسجدالحرام شد و این در حالى بود که او مست بود و بر روى اسبى قرار داشت و شمشیر عریانى در دستش بود، طبق نقل مورخان، قرامطه هر چه توانستند از حجاج و اهل مکه کشتند و از مقدسات اسلامى هتک حرمت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید