خواص پنیر + انواع، کاربرد، مضرات و فواید پنیر صبحانه – ایمنا

پنیر صبحانه در موارد بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد. اما اگر بخواهید از پودر موسیر برای تهیه ماست موسیر استفاده کنید باید موسیرهای شستهشده را به روشی که قبلا در مورد خشک کردن موسیر آموزش دادیم خشک کرده و آسیاب کنید و حدود یک قاشق مرباخوری پودر موسیر خانگی که خودتان تهیه کردید را در یک لیوان ماست چکیده کم نمک ریخته و آن را درون ظرف شیشهای بریزید و هم بزنید و یک روز بیرون از یخچال قرار دهید. بعد از یک روز، ظرف را داخل یخچال قرار داده و بعد از جند روز که ماست حسابی جا افتاد و طعمها ترکیب شدند، ماست و موسیر شما آماده است و میتوانید آن را میل کنید. در نهایت، به یاد داشته باشید که نوشیدن ۲-۳ فنجان شیر کم­چرب در هر روز از دوران بارداری به مادران حامله و جنین داخل رحم این افراد کمک خواهد کرد تا بسیاری از نیازهای بدنشان تامین گردد. به ماست و موسیر یک شبانه روز فرصت دهید تا طعم آنها به خوبی باهم مخلوط شود و روز بعد، به میزان لازم نمک و فلفل داخل آن بریزید و خوب زیر و رو کنید. ۶- موسیر سرشار از آلیسین است، یک ماه موثر برای کاهش کلسترول بد خون که تولید آنزیم ردوکتاز را در کبد کنترل میکند.

ترکیبات موجود در موسیر با چربیسوزی و آزاد کردن چربیها باعث تسریع روند لاغری و کاهش وزن میشود. بعلاوه، مصرف پروتئین آب پنیر میتوانید فواید مختلفی برای سلامت داشته باشد، نظیر کاهش وزن و کاهش فشار خون. ۱۲- موسیر یک ماده عالی برای لاغری و کاهش وزن است. به این ترتیب که لاکتوباکتریاسههای موجود در آن، رشد باکتریهای مفید در روده را تحریک کرده و باکتریهای بیماری زا را که میتوانند به سلولهای روده آسیب برسانند، کاهش میدهند. ۸- مس و آهن موجود در سیر با تحریک تولید گلبولهای قرمز خون روند گردش جریان خون را اصلاح و بهبود میبخشد. آزادشدن این ماده به پایین نگهداشتن استرس و کنترل سطح هورمونها در بدن کمک میکند و باعث بهبود روند خواب میشود. به این ترتیب موسیر میتواند هم در بهبود عملکرد کبد موثر باشد و هم خطر بروز تصلب شرایین، بیماری سرخرگ کرونری، حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. در مطالعه اخیر دیگری هم مشخص شده است که نوع اسهالی که برخی افراد پس از مصرف آنتیبیوتیک به آن مبتلا میشوند، هم با مصرف ماستهای حاوی پروبیوتیک کاهش مییابد. موسیر چاشنیای اشتهاآور و دارای طبیعت گرم بوده و انواع مختلفی دارد که بهترین نوع آن رنگ قرمز مسی دارد.

ماست موسیر یا ماست و موسیر جزو خانواده بورانیهاست و مانند انواع بورانی از ترکیب موسیر با ماست و ادویهجات معطر و نمک تهیه میشود. با توجه به افزایش نگرانیها در مورد عدم تحمل لاکتوز و آلرژی به شیر، انواع مختلفی از شیرهای جایگزین مانند شیر بادام و شیر سویا به بازار عرضه شدهاند. افرادی که نسبت به لاکتوز یا قند شیر عدم تحمل دارند، بهتر است از ماست استفاده کنند. به عنوان ادویه میتوانید به ماست موسیر کمی پونه و فلفل و یا کرفس کوهی اضافه کنید، اما بعضی افراد ترجیح میدهند بدون ادویه باشد که این مورد بسته به سلیقه شما دارد. در حدود ۴۰ گونه از این گیاه شناخته شده که همگی در نواحی معتدل و مناطق بحرالرومی میرویند و حتی برخی از گونههای موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی نیز میکارند. اگر چه ترکیب مواد معدنی شیر و ماست مشابه است ، ولی برخی مواد معدنی مانند کلسیم در ماست ، قابلیت دسترسی بیشتری دارند . ۱۱- موسیر سرشار از اسید فولیک و سایر املاح معدنی و ویتامینهاست. این مواد مفید به آزادکردن گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز کمک میکنند. از سوی دیگر این باکتریها با متصلشدن به اسیدهای صفراوی، احتمال وارد شدن آسیب به سلولهای روده را کم میکنند و از تبدیل نیترات و نیتریت موجود در غذا به ترکیبات نیتروزآمین که سرطان زا هستند، جلوگیری به عمل میآورند.

کلسیم موجود در ماست نیز ضمن باند شدن با ترکیبات صفراوی، رشد سلولهای طولی روده را کم میکند. طی برخی مطالعات دیده شده افرادی که روزانه بیش از ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف میکنند، ۷۵ درصد احتمال ابتلای کمتری به سرطان روده داشتهاند. مصرف کلسیم و ویتامین D از پوکی استخوان جلوگیری میکند. شیر گاو اغلب با ویتامین D غنی میشود که آن نیز برای سلامت استخوان مفید است. درج نام محصول،نشانی کارخانه سازنده،وزن خالص دوغ،شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و نیز ذکر اسامی مواد افزودنی مجاز بر روی بسته بندی دوغ به منظور اطمینان از سلامت آن ضروری است. ماست برای درمان جوش، آکنه، مشکلات پوستی و سایر بیماری های پوستی مفید است. با وجود داشتن خواص زیاد، مصرف این ماده غذایی نیز مانند هر ماده غذایی دیگری باید کنترل شده و در حد اعتدال باشد تا برعکس عمل نکرده و باعث مشکلات متعدد نشود. ۵- اگر برای هضم غذا مشکل دارید ماست موسیر یک ماده غذایی عالی برای هضم غذا و رفع مشکلات گوارشی است. ۷- موسیر در واقع یک ماده غذایی مابین سیر و پیاز است و جالب است بدانید که خواص غذایی هم سیر و هم پیاز را در خود جا داده است.

دیدگاهتان را بنویسید