راهنمای کامل انتخاب ماهیان آکواریومی + نکات مهم در راه اندازی آکواریوم

انتخاب مکان مناسب برای استقرار در منزل یا محل کار (مانند مواردی از قبیل در معرض دید بودن، نورگیری مناسب، تناسب آکواریوم از نظر اندازه و ابعاد با محل استقرار). 1- محل تزریق هورمون باید بین برانشی و باله پشتی و در وسط بدن ماهی بصورت عضلانی زده شود و حداکثر نیم سانتی متر سوزن سرنگ بداخل بدن ماهی وارد شود. در صورتی که شرایط مطلوب آب آکواریوم فراهم نشود و یا به ماهی استرس وارد شود، رنگ ماهی سیاه می شود.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! استفاده کرد.ولی باید توحه داست که باید در عذایشان مقداری مواد گیاهی گنجانده شود.همچنین این ماهی گیاهان آکواریومی را نیز خواهد خورد.به خاطر حریص و پر خور بودن آنها باید فیلتراسیون مناسب و منظم نیز انجام گیرد.برای این منظور باید فضای خالی بین سنگریزه های کف تانک بطور منظم تمیز و پاک شوند.تعویض آب در دوران جوان لازم است ولی با این وجود می توانند درصد زیادی از نیترات را تحمل کنند.بعد از بلوغ باید به آکواریوم آب شور(آب دریا)منتقل شوند.ولی این فرآیند ممکن است سالها به طول انجامد.

یکی از مشکلاتی که در مورد این ماهی وجود دارد این است که به دلیل پر خور بودن باید فیلتراسیون آکواریوم قوی باشد و هر چند وقت یکبار آب کف را سیفون کرد و حتی با تعویض کامل آب هم مشکلی ندارد و میتواند تا درجات بالای نیترات را تحمل کند . در صورت بالا بودن میزان تراکم، انتظار وقوع انواع بیماریهای پوستی یا عفونی را باید داشت. خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاکباس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت.

بر اساس نظر بعضی کارشناسان این ماهی بعد از بلوغ بهتر است در آب شور نگهداری شود با این حال کم نیستند افردی که این ماهی را در آب شیرین نگهداری می کنند. ماهیان لب شور ماهیانی هستند که در آب با نمک کم زندگی می کنند. ماهی اوزون برون دریای خزر که به گوهر کمیاب این دریا نیز معروف است علاوه بر داشتن خاویار مرغوب دارای گوشت بسیار مفید و خوشمزه می باشد که پروش دهندگان در مزارع خود با پرورش این ماهی اقدام به فروش گوشت این ماهی خوش طعم می کنند .

بدن اسکات سبز دارای زمینه ای سبز رنگ است که در زیر شکم ماهی محو می شود. همان طور که می دانید ماهی های اسکات از ماهیان آب های شور و تلخ هستند ، اما تا سن بلوغ امکان تبدیل آب شور به شیرین برای آن ها می باشد. در ظرفی را که ماهی را داخلش گذاشتید بپوشانید و به مدت 1 ساعت در یخچال قرار دهید تا ماهی کاملا با موادی که به آن آغشته شده مزه دار شود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. از جمله این ماهی ها می توان به مونو و ماهی آب پاش یا ماهی تیرانداز (Archer Fish) اشاره کرد. ماهیهای لب شور مانند: مونو و ماهی آب پاش یا ماهی تیرانداز (Archer Fish). این ماهی ها ساکن مناطقی هستند که آب شیرین رودخانه ها با آب شور دریا طلاقی پیدا می کند. آستاگزانتین ترکیبی است که با چندین اثر سلامت را بسیار بالا می برد.

دستتان را روی فیله ها بکشید و هر جا تیغی احساس کردید یکی یکی آن ها را بیرون بکشید. قطره چربی به عنوان یکی از انواع بیماری در ماهی های آکواریومی بیشتر به عنوان بیماری پینکون یا نفخ مالاوی شناخته می شود و معمولاً برای ماهی کشنده است و با تورم شکم، بی اشتها و بی حالی ماهی تشخیص داده می شود. اگر اسکاتی را تازه خریداری کرده اید و می بینید که از غذا خوردن امتنا می کند، مقداری خیار را خرد کرده( قسمت فاقد تخم) و به آن بدهید تا کم کم به شرایط محیطی آکواریوم شما عادت کند.

فرشته ماهیها حتی با مقداری غذای پولکی در روز هم زنده میمانند ولی برای تکمیل رشد آنها و همچنین تخمگذاری به یک رژیم غذایی متنوع و بهتر نیاز دارند. پروتئین مانند چربی های امگا 3 یک ماده مغذی اساسی است که باید در رژیم غذایی استفاده شود. اگر در رژیم غذایی این ماهی گوشت زیاد باشد رنگ بنفش و قهوه ای این ماهی نمای بیشتری پیدا میکنند و اگر رژیم سبزیجات باشد رنگ سبز و زرد نمای بیشتر پیدا میکنند. در ایران بیشتر سیلور اسکات و اسکات سبز در بازار موجود هستند. وجود دارند. از انواع شناخته شده ماهی های اسکات می توان به سیلور اسکات یا اسکات نقره ای، اسکات سبز و اسکات قرمز اشاره کرد.

ماهی اسکات بسته به رنگی که دارد با نام های اسکات نقره ای، اسکات سبز، اسکات قرمز و … گلدفیش: از جمله ماهیان زیبایی که میتوانید برای آکواریوم خود داشته باشید، میتوان به گلدفیشها اشاره نمود که معمولا در آکواریومها به خصوص روزهای عید سال نو میتوانید آن را مشاهده کنید. که شخصا نفهمیدم این اسمها به چه دلیل برای انها انتخاب شده است به هر حال اصل و شکل ماهی را در بالا مشاهده کردید و شخصا همین دو نوع را در ایران دیده ام و بیشتر از این در مورد نام و انواع احتمالی انها بحث نمیکنم.

در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. آنوقت خودتان مطلع هستید که مولدهای آینده تان چگونه تغذیه شده اند و چه شرایطی تابحال برایشان فراهم کرده اید اگر شرایطش راندارید از یک مرکز یا فروشگاه معتبر اقدام به خریداری جفت مطمئن کنید.

در حوضچه های مخصوص ماهیهای نر از ماهی های ماده بطور جداگانه نگهداری می شوند. چربی امگا3 از چربی های ضروری و بسیار مفید برای بدن بوده و در ماهی قزل آلا نیز وجود دارد. برخی از جفتها والدین بسیار خوبی هستند و خود نوزادانشان را رشد میدهند و این منظره بسیار زیبایی است. برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید