سنگ اوپال چیست؟

اگر برای از بین بردن کیسه صفرا یا سنگهای کیسه صفرا به عمل جراحی نیاز دارید، چشمانداز درمانی غالباً مثبت است. گفته میشود برادر زلمی مجددی برای مدت چندسالی در چارچوب پولیس معدن لاجورد را تحت ادارهاش داشته و عبدالمالک نیز یکی از دلایل تصرف معدن همین موضوع را عنوان میکند. محل میخچه و یا پینه را در آب گرم به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه قرار دهید تا پوست نرم شود. هر از گاهی برای ضدعفونی، سنگ پای خود را به مدت چند ساعت در سرکه انگور یا بتادین نگهداری کنید تا قارچها و میکروبهای آن از بین برود.

در بسیاری از موارد برای تولید پلاستیک از تالک استفاده می شود . سنگ تالک یک منرال صنعتی است که در بسیاری از صنایع مانند دوا سازی، مواد آرایشی و صحی، تولید لابر و پلاستیک، پودر کودک، روغن، پی وی سی و نزدیک به صد مورد کاربردی دیگر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. سنگهایی که از تراش دیگر الماسها باقی مانده را برلیان خرد میگویند که معمولاً در کنار سنگهای دیگر یا برلیان بزرگتر و خوشتراشتر، در حلقه یا جواهرات به کار میروند.

بنابراین، سنگهای بزرگتر که با وزن قیراط سنجیده میشوند بسیار کمیابتر، رویاییتر و خواستنیتر هستند و بدون شک ارزش بیشتری در بازار دارند. عرضه میشوند. هر کدام از این سنگها در نوع خود بینظیر و خاص هستند. سنگ اوپال اصلی که در طبیعت یافت می شود و سنگ اوپال مصنوعی به وسیه سیلیکا و در آزمایشگاه ها توسط افراد تولید شده و عرضه می گردد. ليكن در مورد سنگهاي دولوميتي اين موضوع قدري مشكل مي نمايد چون دولوميت ها بيشتر در كامبرين و سيستم هاي جوانتر وجود دارند. البته نوع کیفیت آن نیز مهم است چون گفته شده این کار به مرور زمان باعث اصطلاحا پفکی شدن سنگ (مخصوصا تریپلت دارها) می گردد.

او یک ماه کار را رها کرد و به فکر ابزاری جدیدتر و بهتر برای اینکار شد. بهترین سبزیجات برای درمان خانگی سنگ صفرا در ادامه بیان شده است. توپاز در درمان بیماری های کبدی و پوستی تاثیر قابل توجهی دارد و کلیه ها را تقویت و تنظیم می کند. ولی بعدها مشخص شد که یک توپاز بی رنگ بوده است! باارزشترین رنگ توپاز است. انواع سبز رنگی که دارای غلظت رنگ و خلوص بالایی بوده و حالتی زمرد گونه دارند این ویژگی خود را مرهون حضور عنصر کروم در ساختار خود هستند.انواع زرد تا قهوه ای نفریت دارای ترکیب اکسید های آهن و انواع هیدروکسیدها هستند.

همچنین پودر تالک برای ممانعت از بیرون زدگی، روی سطح پوشش های ورقه ای بام (roll roofing) و توفال های بام (shingles) پاشیده می شود. این ماده عمدتاً برای پاکسازی پوست استفاده میشود و به از بین بردن لایههای ضخیم پوست کمک کند. تا نزديك دویست سال پيش، زرتشتيان دوسيران و ديگر مناطق زرتشتي نشين برای از بين بردن تن در گذشتگان خود از دخمه يا برج خاموشان استفاده میکردند که برخی از اين دخمه ها قديمی و کهنه ميباشد و برخی ديگرجديدتر میباشند. سنگ ساختمانی را می توان یکی از انتخاب های بسیار مناسب برای نمای راه پله دانست.

براي بهترين نوع كاغذ فقط تالك سفيد و ميكرونيزه و تقريبا فاقد ميكا، كربنات كلسيم و اكسيد آهن (حداكثر 2 درصد) مناسب ميباشد. با اين تفاوت كه واكنش انجام شده بين سيليس، آب و دولوميت در يك سيستم بسته بر اثر افزايش دماي محيط يعني دگرگوني و در يك لايه از سنگ نخستين با ترکيب شيميايي مناسب انجام مي گيرد. حال آنكه تالک هاي توده اي با خلوص بالا را استئاتيت (Steatite)مي گويند. در ایران نیز در آپلیتهاى توده گرانیتى الوند (واقع در بندر عباس آباد)و منطقه بزمان(واقع در استان سیستان و بلوچستان) یافت مى شود. پس میتوان گفت که حفرههای موجود در سنگ پا که به آن وزیکول نیز میگویند، در واقع حبابهای گازی هستند که در طی خنک سازی کف حاصل از ماگما، در آن سرد شدهاند.

تالک هاي خالص عمدتاً از دولوميت، آهک هاي دولوميتي و منيزيت به وجود مي آيند در حالي که تالک هاي حاصل از سنگهاي آذرين اولترامافيك، خلوص کمتري دارند و به صورت عدسي شکل در طول گسل ها و زون هاي خرد شده به وجود مي آيند. هنگامی که زلزله رخ میدهد، بر اثر حرکت گسل آب تا عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین نفوذ میکند و شرایط دما و فشار در این عمق به گونهای است که تبخیر ناگهانی آب را به همراه دارد. تالک رخ کامل دارد که در امتداد صفحات مابین ورقه های با پیوندهای ضعیف ایجاد می گردد .

بربنیاد تحقیقات و پژوهش های نهادهای تحقیقاتی جهانی و وزارت معادن و پطرولیم افغانستان، معادن سنگ تالک در ولایات کابل، کندهار، میدان وردک، لوگر، کنرها، خوست، کاپیسا، پروان و ننگرهار تا اکنون تثبیت شده است. ولي باوجود اين تا پيش از سال 1364 بررسي زمين شناسي واكتشافي منظمي بر روي هيچ يك از معادن تالك كشور صورت نگرفت. تخمین زده می شود تا ختم سال جاری، حجم صادرات سنگ تالک به بیش از 15 میلیون دالر آمریکایی برسد. قابل ذکر است صادرات این سنگ به انواعی از بزرگ ترین کشور های جهان ارسال شده و ارز آوری قابل توجهی را به دنبال آورده است.

همچنین شخص را به حالتی از وقار و خیر خواهی ترغیب می کند و با کاهش بار تنش های روانی و هم کوک نمودن کالبد جسمانی با ارتعاشات موثر غیر فیزیکی در حوزه روان فرد را یاری می دهد. مهم ترین ویژگی که افراد را به انتخاب این سنگ ترغیب می کند جنس عقیق آن است. در فروشگاه سنگ قبر فروشی شایان، وجود بخش اشعار سنگ مزار این امکان را به خریداران میدهد که متناسب با سنگ خریداری شده از یک متن باکیفیت بر روی سنگ بهرهمند شوند. تالک یک کانی سیلیکات منیزیم آبدار با ترکیب شیمیایی Mg3Si4O10(OH)2 است.

تالک یک کانی سیلیکات منیزیم آبدار است که دارای ترکیب شمیایی است . روایت میشود که این قطعهها مجموعاً پانزده عدد بودهاند که هفت عدد آنها در میان ملاط قهوهای رنگ ـ. آزمایش خون جهت بررسی انسداد ناشی از سنگ صفرا، التهاب کبد یا پانکراس، اختلال در عملکرد یا تشخیص عفونت انجام میشود. از نظر بالینی، درد بیمار مانند کولیک صفراوی شروع میشود اما بیش از ۲۴-۱۲ ساعت طول میکشد و با تب، استفراغ، کاهش اشتها، حساسیت شدید موضعی و مشکل در حرکت کردن بیمار همراه میشود.

پس زمینه های قومی – گروه های قومی خاص، از جمله بومیان آمریکا و آمریکایی های مکزیکی، بیشتر احتمال دارد به تشکیل سنگ صفراوی مبتلا شوند. رنگ خاص، ذخایر کمیاب تر از الماس و تقاضای روز افزون تورمالین پارایبا باعث شده دارای ارزش و قیمت بالایی در حدود هزاران دلار در قیراط داشته باشد. این دخمهها دارای چندين اتاق و احتمالا 2 طبقه و يکی از اين اتاقها، ويژه آتشسوزها و فاصلۀ دخمه از اتاق آتش سوزها حدود 150 تا 200 متر بوده است. طرح و نقشه این دخمه ها كلا یكسان و در و دیوار و سطح دخمه مشخصات و اندازه های معینی ندارند بلكه بر حسب نیاز و جمعیت شهرها و روستاهای زرتشتی نشین بنا می شدند .

بطوركلي واژههاي تجاري استفاده شده، مشخصات آنها را توصيف مينمايند. توافقهاي انجام شده بين توليدكنندگان و خريداران بر روي خواص فيزيكي، شيميايي،كانيشناسي و يا مشخصات ديگر كه براي خريدار مهم است، نوع تالك را مشخص ميكند. وجود تالك در اين تركيبات از وا رفتن و از دست دادن خاصيت چربي گريس در دماهاي بالا جلوگيري ميكند. این مطلب را از دست ندهید: نگهبان حجرالسود چه وظایفی دارد؟ رنگ آن سفيد، سياه بوده و از تالك معمولي سختتر است داراي حالت رشتهاي بوده و جلاي زيادي دارد كه براي جا قلم و ادوات ونيز وسايل تزئيني بكار ميرود.

شكل و حالت تالك تشكيل شده تابع شكل مواد اوليه آن است. اخيرا استفاده از تالك براي تقويت و پر كردن لاستيكها رشد چشميگري داشته است. از تالك براي صيقل كاري اتومبيلها، پوششهاي كف و كفش نيز استفاده ميشود. در حقيقت سنگهاي اولترامافيكي در اثر نفوذ آب و دگرگوني و دگرساني ابتدا سرپانتينيزه شده و سپس سرپانتيتيت حاصل در اثر نفوذ آب حاوي دياكسيد كربن تبديل به تالك، منيزيت و دولوميت ميشود. در واقع تالك حاصل دگرگوني و يا دگرساني گرمابي سنگهاي اوليهاي است نظير: دونيت، پيروكسنيت، پريدوتيت و دولوميت كه حاوي منيزيم ميباشند.

تالكهاي مورد استفاده در ساير مصارف تالكهاي صنعتي گفته ميشود و ميتواند حاوي 45 تا 50 درصد تالك 120 تا 49 درصد كلريت، 31 تا 37 درصد منيزيم باشند و حضور درصد بالايي از ناخالصيها نظير سيليكاتها و كوارتز ممكن است وجود داشته باشد. ذخاير تالك در اثر دگرگوني مجاورتي سنگ اي غني از منيزيم و همچنين از طريق دگرساني گرمابي (آلتراسيون هيدروترمال) سنگ هاي اولترابازيك و نيز در اثر دگرگوني حرارتي درجه پايين شيست و دولوميت هاي سيليسي تشكيل ميگردند. جهت توليد سوخت مورد نياز بمب اتمي، هگزا فلوئوريد اورانيوم غني شده را ابتدا به اكسيد اورانيوم و سپس به شمش فلزي اورانيوم تبديل ميكنند.

ناخالصي هايي كه ممكن است همراه با تالك وجود داشته باشند غالباً شامل ناخالصي هاي آهندار (نظير ليمونيت، منيتيت و پيريت)، كربن، كوارتز و اكسيد منگنز هستند. ذخاير تالك كه در اتباط با سنگهاي مافيك هستند غالبا در اثر تجزيه گرمابي سنگهاي گابرويي تشكيل شدهاند. از طرف ديگر تعدادي از معادن در نقاط مذكور هستند كه به دلايل مختلف نظير مرغوب بودن ماده معدني و يا اتمام ذخيره در دسترس تعطيل شدهاند. معادن مهم یشم سبز در شمال برمه قرار دارند. در ايران اكتشاف و استخراج تالك حدودا از سال 1345 آغاز گشته ولي تا پيش از سال 1364 بررسي زمين شناسي و اكتشافي منظمي بر روي هيچ يك از معادن تالك صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید