سنگ یشم ، جید ، نفریت

مرداد این سال، سهراب به توکیو سفر میکند و درآنجا فنون حکاکی روی چوب را میاموزد. طعم یک استحاله را تا انتهای خواب در دهان داشتم… سنگ چشم گربه، یک کانیوار ژله مانند است که می­تواند در شکافها و درزهای بیشتر تخته سنگها، اتصالات و حفره ها، صخره های رسوبی، آتش فشانی و دگرگونی شکل بگیرد. البته از پوکه معدنی قروه میتوان در کاربردهای پزشکی دیگری نیز استفاده کرد که در مطالب بعدی به آنها بیشتر پرداخت خواهد شد. این برخورد، سهراب را دگرگون کرد.

اگر صفرای مترشحه از کبد و ذخیره شده در کیسه صفرا،حاوی کلسترول زیاد باشد.در صورت افزایش بیش از حد ترشح کلسترول از کبد، کریستال های جامد کلسترولی در کیسه صفرا رسوب کرده و هسته های اولیه ی تولید سنگ را تشکیل می دهند. بنابراین تفاوت در مقادیر اکسیژن-18 در خلال یک دوره زمانی بازتابی از تولید دی اکسید کربن است. الماس به عنوان یک شفابخش قوی شناخته میشود. با توجه به ضریب شکست نور بالایی که الماس دارد همه نور تابانده شده به یک سطح الماس، از همین سطح بازتابانده میشود.

راستش، حتی برای کشتن یک ملخ نقشه نکشیدم. زمینه برای تکانهای دلپذیر فراهم میشد. کاش زودتر میشد . اما امکان رشد چندان نبود ، سال 1324 دوره دوساله دانشسرای مقدماتی به پایان رسید و سهراب به کاشان بازگشت، دوران دگرگونی آغاز میشد. از آن پس و هربار دلهره بود که به جای من راهی مدرسه میشد… هرچه میشنیدم، تازه بود و هرچه میدیدم غرابت داشت. تمام رویاهایم به بیابان راه داشت… ، دبستان را که تمام کردم، تابستان را در کارخانه ریسندگی کاشان کار گرفتم. وسیله ای هم که برای این کار استفاده می شود، آندوسکوپ نام دارد.

مهرماه همان سال، آغاز تحصیل در دوره متوسطه در دبیرستان پهلوی کاشان ،در دبیرستان، نقاشی کار جدی تری شد. اگر در الماسی عمق ، پیشخوان و سایر نسبت ها به همان اندازه دقیق باشند درخشش بیشتری در سنگ مشاهده میشود. هجویری خود از کسانی بود که خواندن این قبیل اشعار را حلال نمی دانست (ص ۵۱۹)، ولی به رغم مخالفت او و سایر متشرعان ، صوفیان (بخصوص در خراسان ) از این اشعار استقبال می کردند.روی آوردن صوفیان به شعر با تحولی عمیق در دیدگاه ایشان همراه بود و آن برجسته شدن عشق به منزلة نسبت انسان و خداوند بود.

در فرآیند ساخت، جایی که پلاستیک، روزن رانی (Extrode: عبور دادن فلز يا پلاستيك داغ از يك سوراخ شكل دار براى ساختن الياف و سيم و غيره) می شود، سختی بسیار پائین تالک سایش کمتری به نسبت کانی های پرکننده سخت تر، در تجهیزات ایجاد می نماید. یکسری عوامل هستند که باعث میشوند کلسترول در کیسه صفرا اشباع شود و به طبع آن ایجاد سنگ در کیسه صفرا بیشتر شود، این عوامل؛ عوامل مختلفی هستند مثل : استروژن، مولتی پاریتی، OCP، چاقی، کاهش وزن سریع؛ بیماری های ایلئوم ترمینال و…

از نیمة دوم قرن چهارم به بعد، به سبب نزدیک شدن رابطة اهل سلوک با یکدیگر و نفوذ صوفیان بغداد در سایر نقاط ، عنوان تصوف معنای عامتری پیدا کرد و در کتابهای نویسندگانی چون ابونصر سرّاج و ابوبکر کلاباذی و عبدالرحمان سُلَمی (متوفی ۴۱۲)، به مکاتب گوناگون اهل سلوک در شهرهای مختلف اطلاق شد.از اواسط قرن سوم ، ارتباط اهل سلوک با یکدیگر بیشتر شد و رفت وآمد سالکان و مشایخ به شهرها، بخصوص به بغداد، موجب شد که تعالیم مشایخ این شهر، و در رأس ایشان جنید و سپس شبلی ، به شهرهای دیگر نفوذ کند.

اوپال عسلی: نوعی اوپال زرد است اما چون مات و کدر است و درخشندگی و تلالو ندارد به اپال عسلی معروف است. ریولیتها رنگ روشنی دارند و چون جهتیافتگی مادهی مذاب را به آسانی میتوان در آنها شناسایی کرد، به این نام خوانده میشوند( ریولیت به معنای جریان یافته است.) در این خانواده سنگهایی با بافت شیشهای نیز وجود دارد که ابسیدین شناختهشدهترین آنهاست. و معنای اصلی “بلور” در کردی، “نی لبک” است.

نام این تراش از زبان ابتدایی فرانسویان به معنای “سر” گرفته شده است. توپاز سفید، یک توپاز شفاف است که اگر به درستی تراش داده شود، میتواند با الماس اشتباه گرفته شود. نمونه تراش خورده این نمونه در موزه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی (مرکز مشهد) موجود است. ا. سلاوین(۱۹۷۶)، جیولوجی افغانستان اثر ولفارت و ویتکینت(۱۹۸۰) و “جیولوجی و مواد معدنی افغانستان“ که توسط یک تیم روسی و افغانی بدنبال تهیه نقشه سراسری زمین شناسی افغانستان تدوین و به زبان روسی و انگلیسی در مسکو به چاپ رسید(۱۹۸۰).

توجه داشته باشید که این تصاویر توسط تیم طراحی فروشگاه شامگاه تهیه شده و دقیقا تصاویر مهره مار ها مربوط به نژاد های خود مارها می باشند. اهل سنجش نمیشدیم. در حساسیت خود شناور بودیم. مادر سهراب، ماه جبین، اهل شعر و ادب که در خرداد سال 1373 درگذشت.تنها برادر سهراب، منوچهر در سال 1369 درگذشت. در همین سال، شخصی علاقه مند به نقاشیهای سهراب، همه تابلوهایش را یکجا خرید تا مقدمات سفر سهراب به ژاپن فراهم شود.

سال 1326 و در سن نوزده سالگی، منظومه ای عاشقانه و لطیف از سهراب، با نام “در کنار چمن یا آرامگاه عشق” در 26 صفحه منتشر شد. در آن اشاره ای به حال خودش و دیگر پیوندان و آنگاه سخن از زیبایی خانه نو و ایوان پهن آن و روزهای روشن و آفتابی تهران و سرانجام آرزوی پیشرفت من در هنر، و اندوهی چه گران رو کرد : نکند چشم و چراغ خانواده خود شده باشم…

دیدگاهتان را بنویسید